Aile içi iletişim grup çalışması

18 Kasım 2014 – 30 Aralık 2014 tarihleri arasında özel bir merkezde, meslektaşımla yürüttüğüm “Aile İçi İletişim Grup Çalışması” nın ayrıntıları aşağıdaki gibidir:

Her oturumda aile içi iletişim odaklı belirli konular ele alınmış ve katılımcıların aktif olduğu çeşitli çalışmalar yapılmıştır: Tanışma aktiviteleri, film kesitleri, kısa hikâyeler ve üzerine tartışmalar, sık yaşanan problemler üzerine canlandırmalar ve birlikte çözüm yolları arama, küçük ödevler gibi.

Eğitim sonrasında alınan geribildirimlerle anlaşılmıştır ki, bu çalışmalar sonucunda katılımcıların aile içinde yaşanan sorunlar karşısındaki farkındalıkları artmıştır. Katılımcılar çözüme yönelik tutumlar sergileyebilmişlerdir. Diğer aile üyelerini anlamak ve daha iyi iletişim kurmak yönünde yapılan çalışmalarla daha huzurlu bir aile ortamının sağlanmasında etkili rol oynanmıştır.

Program içeriği

1. Oturum: Aile içi sağlıklı iletişim prensipleri ve etkili anne -baba tutumları

2. Oturum: Çocukların özgüvenini arttırmak için etkili iletişim yöntemleri

3. Oturum: Empati, ben dili ve etkili dinleme becerileri

4. Oturum: Çocuklarla iletişim ve sık yaşanan sorunlarla baş etme yolları

5. Oturum: Eşle iletişim ve sık yaşanan sorunlarla baş etme yolları

6. Oturum: Öfke kontrolü ve gevşeme egzersizleri

7. Oturum: Aile içi çatışmalar ve çözüm yolları

Eğitimciler:  Uzman Psikolog & Pedagog Hale Nur Kılıç

Klinik Psikolog Şeyma Demirlikan

NOT: Benzer grup çalışmaları ve çeşitli yaş grupları için farklı grup çalışmaları yapılmaya devam edilecek; yapılacak çalışmanın konusu, yaş grubu ve mekânı tarafımdan bildirilecektir.

a10